Svátky (ne)klidu
Opět jsou tu Vánoce. Jsou plné shonu, stresu a tlačenic lidí v obchodech. A proč vlastně?Neměli by to být svátky klidu a míru?
Dříve bylo pro lidi nejdůležitější to, že se sešla celá rodina. Dnes se však lidé předhánějí v tom, kdo koupí dražší dárky a kdo jich bude mít víc.
Vánoce patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. K Vánocům se pojí množství lidových tradic. Každá země má jiné tradice a jiné pokrmy.
V Česku nosí dárky Ježíšek večer 24. prosince. Nejí se oběd, ale až večeře a jako jediní pečeme drobné cukroví.
Ve Francii nosí dárky Otec vánoc (Pére Noël), který jezdí v saních tažených sobi. Děti 24. prosince dávají za dveře domu mrkvičku pro soby. Francouzi si potrpí na bohaté výzdobě a večeři.
V Rusku oslava vánočních svátků začíná teprve 6. ledna,V předvečer Vánoc koledníci obcházejí rodiny a zpívají písně o narození Krista, dárky nosí děda Mráz.
V Brazílii se na ulicích tančí a lidé si vzájemě přejí vše nejlepší. Vánoční oslavy probíhají až do tří králů. Nesmí chybět bohatá večeře. Dárky zde nosí Papai Noel, který je oblečen jen v lehké košily s kalhotami. Dárky však nedává pod stromeček, ale schovává je různě po domě
Dále v Itálii nosí dárky čarodějnice, v USA Santa Claus, v Indii se pečou koláče a v Belgii a v Nizozemí je hlavním svátkem Mikuláš.
Ve 20. a 21. století byli Vánoce v mnoha zemích vnímány převážně jako svátky pokoje, rodiny a lásky, který lidé slaví společně bez ohledu na své náboženské přesvědčení a tak by tomu mělo být i dnes.
- Sabadaj